Sytuacja na rynku nieruchomości dynamicznie dopasowuje się do potrzeb i tempa życia inwestorów. Minione lata były okresem wzrostu zainteresowania nieruchomościami, położonymi w sąsiedztwie natury jednak dziś, gdy popandemiczna rzeczywistość wymusza konieczność dopasowania się do realiów często wybieramy nieruchomości, położone w centrach miast. Rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania typu smart, pozwalające na znaczne uproszczenie i minimalizację. Mikroaprtamenty-mikrokawalerki-mikromieszkania wpisują się w oczekiwania osób, które znaczną część doby spędzają poza domem.
Jaki metraż mają mikrokawalerki?
Według przepisów polskiego prawa najmniejsze mieszkania powinny mieć co najmniej 25 m2 powierzchni. Prawo, dotyczące minimalnego metrażu dla lokali mieszkalnych wprowadzono w 2021 roku, co oznacza, że mieszkania na rynku wtórnym wciąż mogą być znacznie mniejsze. Deweloperzy najczęściej oferują nowe mikrokawalerki, dostępne w ramach wydzielonych części większych lokali mieszkalnych. Ogłoszenia dotyczą najczęściej nieruchomości o powierzchni 16-23 m2 jednak zdarzają się jeszcze mniejsze mieszkania.
Zastanawiasz się jaką powierzchnię ma najmniejszy apartament do wynajęcia w Polsce? Odpowiedź znajdziesz poniżej 👇
Mikroapartamenty na wynajem - dla kogo są idealnym rozwiązaniem?
Najmniejsze z mieszkań, składające się z pomieszczenia dziennego z funkcją sypialni, aneksu kuchennego i łazienki stanowią doskonałą inwestycję w dogodnej lokalizacji: niedaleko ośrodka akademickiego, terenów przemysłowych lub w ścisłym centrum dużego miasta. Najczęściej korzystają z nich:
- studenci,
- pracownicy, delegowani do czasowej pracy w oddziale firmy,
- single, większość czasu spędzający poza domem,
- pary na początku związku, przed inwestycją w większą nieruchomość.
Szczególną popularnością cieszą się mikroapartamenty na wynajem, zarówno krótko jak i długoterminowy.
Mikrokawalerki na sprzedaż - skąd wynika zainteresowanie najmniejszymi lokalami?
Zainteresowanie zakupem najmniejszych mieszkań wynika przede wszystkim z mody na minimalizm i życie, wypełnione aktywnościami poza domem. Osoba, żyjąca jako singiel nie potrzebuje na co dzień wielu przedmiotów oraz sporej przestrzeni do wypoczynku. Docenia natomiast doskonałą lokalizację nieruchomości i związaną z nią łatwość dostępu do infrastruktury. Mikrokawalerki to świetny pomysł na dochód pasywny, osiągany z wynajmu, dlatego prywatni oraz instytucjonalni inwestorzy upatrują w nich szybkiej stopy zwrotu.
Ceny małych mieszkań nie są niskie, wręcz przeciwnie-za mieszkanie w centrum największych miast cena metra kwadratowego może wynosić kilkanaście tysięcy złotych (zdarzają się oferty, gdzie cena/m2 przekracza 25 tys zł). W przeliczeniu na powierzchnię cena końcowa jest jednak niższa od ceny kawalerki o powierzchni powyżej 25 m2. Rodzice, poszukujący mieszkania dla dziecka, które rozpoczyna studia z dala od domu często decydują się na inwestycję w mikroapartament, by po pięciu latach zdecydować o sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmie.
Mikrokawalerki na Śląsku - przykład z rynku pierwotnego i wtórnego
Perfekcyjny rozkład pomieszczeń oraz ergonomiczne rozwiązania sprawiają, że na niewielkich przestrzeniach można zaaranżować funkcjonalną strefę kuchenną, wypoczynkową, łazienkę oraz miejsce do przechowywania. Bardzo ważne są powierzchnie dodatkowe: ogólnodostępna pralnia z suszarnia, komórka lokatorska, balkon i garaż pozwalają zwiększyć powierzchnię mieszkania o niezależne, praktyczne obszary.
Jak urządzić mikroapartament?
W aranżacji mikroapartamentów niezwykle istotny jest dobór mebli, kolorów i struktur materiałów, pozwalających zachować komfort zastosowania przy jednoczesnym stworzeniu wrażenia większej objętości. W mikroapartamentach doskonale sprawdzają się jasne kolory i gładkie powierzchnie.
Staraj się zagospodarować niewielką ilością mebli i wyposażenia dodatkowego, nie eksponuj bibelotów. Stosuj funkcjonalne meble: rozkładane stoły, zabudowę. Otaczaj się bielą, beżem, jasnym odcieniem szarości i naturalnym drewnem. Unikaj kontrastowych zestawień i intensywnych barw. Postaw na ponadczasowo modne odcienie i materiały, dopasowując do nich pastelowe dodatki.
Według Anny Biczak, specjalistki ds. marketingu w polskiej, rodzinnej firmie Meble Wójcik Sp. z o. o. https://www.meblewojcik.com.pl/ do mikroapartamentów pasują meble z kolekcji Lyon biały, dostępne też w kolorystyce bieli z elementami naturalnego, drewnianego wybarwienia (kolekcja Lyon Jasny). Pani Anna dodaje, że: "Zarówno Lyon Biały jak i Lyon Jasny mają konstrukcyjne oświetlenie oraz ciche domyki, co jest dodatkowym atutem mebli i znacznie zwiększa wygodę użytkowania. W kolekcji są również bryły do sypialni, w tym łóżko z pięknie tapicerowanym wezgłowiem w tkaninie z technologią Easy Cleaning Water oraz Water Repellent".
Bezuchwytowe bryły cechują ergonomiczne wymiary, efekt lekkości i uniwersalność w doborze do stylu wnętrzarskiego. Świetnie sprawdzą się też meble z kolekcji Cortina, które dzięki asymetrii, dodatkom w postaci przeszkleń i opcjonalnym podświetleniom pozwalają stworzyć niepowtarzalną atmosferę przytulności w niedużych wnętrzach. Najmniejszy apartament na wynajem znajduje się w Krakowie!
📌Najmniejsze mieszkanie, przeznaczone na wynajem krótkoterminowy w Polsce znajduje się w Krakowie! Nieruchomość, położona w budynku wielorodzinnym, zlokalizowanym przy ulicy Garncarskiej ma zaledwie 2,5 m2!! Na tej powierzchni mieści się mini aneks kuchenny, kabina prysznicowa z wc (2w1 👍) i łóżko na antresoli.
Powierzchnia jest tak niewielka, że zadziwiającym jest dla mnie możliwość skorzystania z tej nieruchomości, dlatego warto zerkać na profil BoLubięWiedzieć w mediach społecznościowych, gdzie pojawi się relacja po osobistym sprawdzeniu, czy i jak to możliwe... 😎
Komentarze
Prześlij komentarz