Wiosna przyszła szybko, intensywnie rosnąca temperatura i mocne promienie słońca odczuwalne są dotkliwie przez zwierzęta domowe, które podobnie jak ludzie narażone są na przegrzanie, udar cieplny. Jeśli widzisz zwierzę, pozostawione w samochodzie na parkingu centrum handlowego, gdzie najczęściej nie ma miejsc zacienionych reaguj. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii w ciągu 10 minut temperatura we wnętrzu pojazdu może wzrosnąć o nawet 20 stopni!
Czy można zostawić psa w samochodzie?
Według art. 35 ust 1a Ustawy o ochronie zwierząt skutek nieodpowiedzialności opiekuna zwierzęcia może być równoznaczny z karą grzywny, ograniczenia wolności lub jego pozbawienia na okres do dwóch lat. W przypadku pozostawienia zwierzęcia domowego w nagrzanym pojeździe najczęściej spotykamy się z karą grzywny w wysokości 500 zł. Nie można pozostawiać zwierzęcia domowego w nagrzanym pojeździe w warunkach bardzo niskich oraz bardzo wysokich temperatur oraz przy silnym nasłonecznieniu (nawet, gdy dzień nie jest upalny). Jeśli nie masz wyboru i musisz pozostawić psa w samochodzie na kilka minut:
- pozostaw uchylone okna,
- ustaw na podłodze pojazdu miskę z wodą,
- zaparkuj w miejscu zacienionym,
- jeśli to możliwe, wyznacz osobę do opieki nad zwierzęciem na czas Twojej nieobecności.
Na jak długo można zostawić psa w samochodzie?
Jeśli pogoda nie jest upalna i słoneczna, a Ty koniecznie musisz załatwić ważną sprawę (często zdarza się to po wizycie u weterynarza, gdy musisz w aptece wykupić lekarstwa dla pupila) możesz zostawić psa w samochodzie, w zacienionym miejscu przy uchylonych szybach na kilka minut. Zadbaj, by nie został całkiem sam i by miał dostęp do wody.
Pies w samochodzie - kiedy sytuacja powinna Cię zaniepokoić?
W samochodzie, zaparkowanym w miejscu nasłonecznionym nie ma cyrkulacji powietrza nawet wtedy, gdy pozostawisz uchyloną na kilka centymetrów szybę. W warunkach zmiennego nasłonecznienia i pierwszych, bardzo ciepłych, wiosennych dni można o tym zapomnieć. Zwierzę, które cierpi w wyniku nadmiernego nagrzania organizmu jest niespokojne, poszukuje sposobu wyjścia z pułapki, a w sytuacji przegrzania i wycieńczenia kładzie się i nie reaguje na próbę nawiązania kontaktu. Sytuacja może niepokoić jeśli przez okres około dziesięciu minut w pobliżu pojazdu nie pojawia się właściciel, zwierzę jest zaniepokojone, szyby w oknach samochodu są zamknięte lub uchylone w nieznacznym stopniu, zwierzę przestaje reagować i wykonywać ruch.
Czy można pozostawić psa przed sklepem na czas robienia zakupów?
Za pozostawienie psa przed sklepem, według art. 77 Kodeksu Wykroczeń grozi kara grzywny w wysokości 250 zł lub kara nagany. Wynika to z przepisu, traktującego o braku zachowania należytej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia domowego. Poza aspektem prawnym warto zwrócić uwagę na ryzyko samowolnego oddalenia się psa lub udział osób trzecich, skutkujący zaginięciem zwierzęcia (smycz może nie zostać należycie zabezpieczona, osoba postronna może ją celowo lub nieumyślnie rozwiązać, może dojść do przywłaszczenia zwierzęcia domowego). Wybieraj sklepy, restauracje, kawiarnie, w których pupile są mile widziani. Jeśli nie możesz wejść do budynku wraz z psem, lepiej pozostaw go w domu.
Pies w samochodzie, a uchylone okno - czy to wystarczy by zapobiec przegrzaniu?
Nie. Uchylone okno nie pozwala na wytworzenie się obiegu powietrza wewnątrz pojazdu. Metalowa pułapka nagrzewa się bardzo szybko. Już w ciągu 10-15 minut temperatura może wzrosnąć tam do wartości, zagrażającej zdrowiu i życiu zwierzęcia domowego.
Widzisz psa lub kota, pozostawionego w samochodzie - reaguj!
Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Według obowiązujących przepisów przede wszystkim reagować. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia wybić szybę w samochodzie, jednak nie warto od razu stosować tak drastycznych środków. Przede wszystkim:
- Przez kilka minut zorientuj się, czy właściciel/kierowca pojazdu znajduje się w pobliżu,
- Jeśli nie zjawi się, a pojazd zaparkowany jest przy większym sklepie zadbaj o wywołanie właściciela pojazdu przez pracownika punktu informacyjnego z pomocą megafonu!
- Dopilnuj, by właściciel/kierowca dostarczył pupilowi wody oraz zapewnił mu warunki do schłodzenia się.
Co zrobić, jeśli nie ma kontaktu z właścicielem pojazdu, a stan zwierzęcia jest niepokojący?
- Uwolnij zwierzę z samochodu poprzez wybicie szyby w miejscu najdalszym od położenia zwierzęcia,
- Nie polewaj zwierzęcia zimną wodą, by nie doprowadzić do szoku termicznego, schładzaj okładami wilgotnymi jego kark, łapki i podbrzusze,
- Zawiadom Straż Miejską lub Policję, informując o zaistniałej sytuacji.
BoLubięWiedzieć pozdrawia serdecznie ;) właściciela pojazdu marki Opel, który pozostawił zdezorientowanego psa w pełnym słońcu, w południe na parkingu supermarketu. Uchylona szyba nie zapobiega przegrzaniu się wnętrza auta, a w związku z tym organizmu zwierzęcia.
Mam nadzieję, że reakcja i zainteresowanie sprawią, że przemyśli pan swoje zachowanie. PS Postawa nieuprzejma, obronna jest naturalnym odruchem osób, którym uświadamia się ich błędy, nie może to zwalniać was z obowiązku reakcji na krzywdę zwierząt! Przed nami coraz cieplejsze dni, reagujmy! Dzieci i zwierzęta w nagrzanych pojazdach są w ogromnym niebezpieczeństwie!!
Komentarze
Prześlij komentarz