Dla mnie sezon rowerowy trwa cały rok ;) Większość rowerzystów wyrusza na drogi i ścieżki wiosną, by późną jesienią schować rower w suchym, bezpiecznym miejscu. Niezależnie od tego, czy jeździsz rowerem przez cały rok, typowo rekreacyjnie w najładniejszą pogodę, czy jednoślad jest Twoim środkiem transportu do pracy okres pozimowy i wczesnowiosenny zobowiązuje do pewnych zadań, które wykonać trzeba i przestrzegania zasad, dzięki którym maksymalizujemy bezpieczeństwo własne i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Pozimowy przegląd, naprawa, konserwacja roweru to konieczność
Pozimowy przegląd roweru można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom z dobrego, sprawdzonego serwisu rowerowego. Przede wszystkim należy sprawdzić stan hamulców, łańcucha, opon, kół, łożysk oraz przełożeń. Koniecznie należy wyregulować hamulce, biegi oraz nasmarować łańcuch. Bardzo ważne jest przygotowanie oświetlenia roweru. Przednia i tylna lampka powinny zostać sprawdzone pod kątem prawidłowości działania oraz naładowane maksymalnie.
Wyposażenie rowerzysty - co musisz mieć i w co wyposażyć się warto
Rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego, zatem obowiązują go przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz przepisy wykonawcze. Według obowiązujących wytycznych rowerzysta powinien posiadać wyposażenie swojego jednośladu w:
- oświetlenie przednie barwy białej/żółtej, świecące w trybie ciągłym lub pulsującym,
- oświetlenie tylne barwy czerwonej (tryby świecenia analogicznie),
- odblask barwy czerwonej, umieszczony w tylnej części roweru,
- dzwonek lub inne urządzenie, umożliwiające emisję sygnału ostrzegawczego o nieprzeraźliwym dźwięku (do własnej interpretacji :D )
Jak zauważamy, kask nie jest obowiązkowy. Zaleca się jego zastosowanie. Według mnie jest on priorytetem, sprawdziłam na własnym przykładzie, że warto go mieć.
Najmłodsi rowerzyści i kształtowanie dobrych nawyków
Zwróćcie szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych rowerzystów, inwestując w dobry kask. Psi Patrol i Peppa to owszem, z pewnością fajne kreskówki, ale kask rowerowy nie musi wyglądać i przypominać o ulubionych postaciach - dziecko podczas jazdy i tak ich nie widzi :D. Inwestycja w markowy, dobrze dopasowany kask znacznie zwiększa bezpieczeństwo na rowerze. Warto zwrócić na to uwagę już na etapie korzystania przez dziecko z rowerka biegowego, hulajnogi lub rolek!
Bezpiecznie rowerem po zimie - zwróć uwagę na te zagrożenia
Z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu poruszania się rowerem ogromną rolę odgrywa stan nawierzchni.
Rowerzysta jako uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest do poruszania się ścieżką rowerową (jeżeli taka istnieje), może być to wydzielony z jezdni lub chodnika pas dla rowerów. Nie można poruszać się rowerem po chodniku, chyba, że w roli opiekuna dziecka do lat 10, które samodzielnie porusza się rowerem lub wtedy, gdy dozwolona prędkość na jezdni przekracza 50 km/h, a chodnik jest szeroki na co najmniej 2 m.
Zarówno stan ścieżek rowerowych jak i jezdni po zimie pozostawia wiele do życzenia, najczęściej spotykamy się z uszkodzeniami jezdni, na ubytki w nawierzchni szczególnie należy uważać. Chcę jednak zwrócić uwagę na ogromne ilości piasku, liści z minionej jesieni, śmieci, kamieni itp Im szybciej jedziesz i im węższe są opony Twojego roweru, tym szczególniej uważaj na pozimowe zanieczyszczenia dróg.
Kilka rad dla rowerzystów - bezpiecznie po zimie
- Pamiętaj o prawidłowym sygnalizowaniu swoich zamiarów w ruchu drogowym (przed rozpoczęciem manewru lewoskrętu lub zmiany pasa ruchu upewnij się czy kierowcy pojazdów, jadących za Tobą widzą, co sygnalizujesz) *Przyznam się wam, że inspiracją do stworzenia tego wpisu była dla mnie sytuacja, w której uczestniczyłam Nie jako rowerzysta, a kierowca samochodu. Otóż rowerzysta, jadący przede mną jezdnią zasygnalizował manewr lewoskrętu, machając lewą ręką :D, ale to nie jest ta inspiracja. Rowerzysta nie skręcił w lewo. Po chwili pomachał prawą ręką i jednak skręcił w prawo. Uprzedzam pytania, nie była to kobieta. Zwróćcie uwagę, by jasno i wyraźnie sygnalizować, co chcecie zrobić. Skręcając wystawcie rękę w bok, nie trzeba machać. Po ciemku warto, szczególnie na lewym nadgarstku mieć odblask, by kierowca zauważył, że wystawiasz rękę.
- Oświetlenie rowerowe w ruchu drogowym warto stosować przez całą dobę, nie tylko po ciemku. Wtedy jesteś widoczna/y podobnie jak pojazdy mechaniczne,
- Jeśli przemieszczacie się w duecie lub w grupie jedźcie gęsiego - nie warto utrudniać życia kierowcom,
- Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, jedź poboczem lub prawą stroną jezdni,
- Rowerzysta ma pierwszeństwo na ścieżce rowerowej, która przebiega przez wjazdy, wyjazdy itp Znajomość przepisów nie zwalnia Cię jednak z myślenia, lepiej zachować zdrowie i życie, niż mieć rację i swoje pierwszeństwo *wielu kierowców po zimie nie przyzwyczaiło się jeszcze do obecności rowerzystów i motocyklistów na drogach - warto myśleć nie tylko za siebie, ale na wszelki wypadek, za innych.
- Wieczorami i o porankach mogą zdarzyć się jeszcze przymrozki - uważajcie na mostach i w innych miejscach, gdzie może być ślisko!
- W jasnych kolorach jesteś zdecydowanie bardziej widoczna/y - mimo, iż większość z nas lub intensywny czarny, wyblakły czarny i średniosprany czarny, na rower warto zakładać wręcz fluorescencyjny żółty, róż, pomarańcz.
- Pamiętaj o kulturze na drodze choć przy zachowaniach kierowców samochodów marki ... czasem nie jest to łatwe :D
Komentarze
Prześlij komentarz