Przejdź do głównej zawartości

Jak rozpoznać stan chorobowy u psa?

Stan chorobowy u zwierzęcia (artykuł dotyczy psów) może być trudny do rozpoznania zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze szczenięciem, które jest z nami od niedawna oraz z psem starszym, którego zachowanie na co dzień może być związane z obniżonym poziomem aktywności. W przypadku zwierząt, tak jak u ludzi najważniejsza jest profilaktyka i szybka reakcja w przypadku objawów chorobowych. Poniżej kilka informacji, dotyczących anomalii w zachowaniach psów, mogących świadczyć o problemach zdrowotnych. Zwróć uwagę, że organizm psa może reagować zmianą zachowań i niewielkimi zmianami w funkcjonowaniu organizmu w przypadku m. in. gwałtownych wahań pogodowych, stresu lub zmiany miejsca zamieszkania.



Co powinno niepokoić w zachowaniu psów?

Zwierzę domowe powinno być poddawane regularnym badaniom (zależnie od rasy, wieku, schorzeń - w tym przewlekłych) profilaktycznym co najmniej raz w roku, szczepieniom oraz doraźnym zabiegom, wynikającym z konieczności. Zwróć uwagę, że zwierzęcia domowego nie można kategoryzować i ujmować podręcznikowo - każde z nich ma indywidualne predyspozycje, stan zdrowia, określony licznymi czynnikami oraz charakter, znacznie wpływający na zachowanie. Niepokoić powinny odstępstwa od normy. 

Zachowanie psów, mogące świadczyć o stanie chorobowym

Jeśli pies na co dzień jest aktywny i radosny, uwagę opiekuna powinna zwrócić senność, apatia oraz odmienne traktowanie człowieka. Pies, który na co dzień łaknie kontaktu z człowiekiem w stanie chorobowym może szukać samotności, wyciszenia. Chore zwierzę może układać się w kłąb, chowając pysk. Może się wiercić, szukając wygodnej pozycji. Pies może być widocznie osłabiony, niechętny do interakcji, może też wykazywać agresję, której nie wykazuje na co dzień. Pies może zdecydowanie dłużej spać lub wręcz przeciwnie, może borykać się z utrudnionym zasypianiem. 



Chory pies - sygnały, których nie warto bagatelizować

U zwierzęcia, u którego rozwija się stan chorobowy najczęściej zaobserwować można utratę łaknienia. Pies nie będzie pił wystarczającej ilości wody lub wręcz przeciwnie, będzie skłonny pić znacznie więcej niż dotąd. Jeśli pies traci apetyt, powodem może być:
  • zatrucie pokarmowe,
  • rozwijająca się infekcja wirusowa lub bakteryjna,
  • schorzenia neurologiczne,
  • niedrożność jelit,
  • choroby żołądka, wątroby, trzustki,
  • cukrzyca.

Stany chorobowe jako reakcja na leki

Po zastosowaniu leku mogą u psów pojawić się objawy, takie jak wymioty, biegunki, zaparcia, splątanie łap, utrata apetytu i apatia. Może być to reakcja alergiczna na składnik wyrobu leczniczego. Zauważyć ją można  w postaci zmian skórnych oraz w wyglądzie sierści psa. Sierść nie powinna być zmatowiała i łuszcząca się. 



Zachowanie psa, a pogoda

W upalne dni psy jedzą mniej, a niektóre odmawiają jedzenia. Wysoka temperatura otoczenia nie sprzyjają apetytowi, zapewnij psu nieustanny dostęp do świeżej, chłodnej wody i zadbaj o jego komfort termiczny. W najchłodniejsze dni zwierzęta domowe mogą mieć większy apetyt, związany z szybszą utratą energii podczas aktywności w niskich temperaturach. 

Ważne! Kleszcze

Choroby odkleszczowe niosą za sobą ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia psa. Warto pamiętać, że kleszcze są aktywne już w temperaturze 5 stopni, dlatego niekoniecznie warto czekać z ochroną do wiosny. Kleszcze aktywne są przede wszystkim w lasach, w godzinach porannych i późnopopołudniowych, ale warto chronić się przed nimi całodobowo. Przeciw kleszczom można zastosować u psów szereg rozwiązań, warto w tej kwestii poradzić się weterynarza, który dopasuje najbezpieczniejsze rozwiązanie dla konkretnej rasy, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. 



Coś Cię niepokoi w zachowaniu psa? Nie bagatelizuj

Nie należy zatem bagatelizować utraty apetytu, wymiotów, biegunki i podwyższonej temperatury ciała u psów. Jeśli coś Cię niepokoi, warto skonsultować temat z weterynarzem. 

Temperatura ciała psa

Prawidłowa temperatura ciała u psa to 37,5 - 39 stopni i mierzymy ją zwykłym termometrem, doodbytniczo.

Gabinety weterynaryjne - czy działają całodobowo?



Gabinety weterynaryjne w większych miastach czynne są do godzin wieczornych, w weekendy wyznaczane są dyżury. W Zabrzu działa Śląskie Pogotowie Weterynaryjne (Słowackiego 33), gdzie zwierzak otrzyma pomoc w godzinach nocnych.

Zachęcam do komentowania, jeśli macie rady, doświadczenia, ważne informacje koniecznie podzielcie się nimi z właścicielami czworonogów. Zdrówka dla waszych pupili :) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesień, zima, Święta, Sylwester - jak dbać o włosy, jakie trendy w stylizacji?

 Jesień i zima to dla włosów bardzo trudny czas. Osłabione letnim słońcem muszą zmierzyć się z przesuszonym, ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach, znaczną wilgotnością i niską temperaturą na zewnątrz, nakryciami głowy, a także wieloma okazjami do efektownej stylizacji, która może je osłabić. Przed nami Święta, Sylwester, karnawał - sprawdź jak zadbać o włosy, by były w dobrej kondycji i dowiedz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne, kolory i uczesania są trendy w sezonie jesień/zima 2023/24! Cennych informacji udzieliła mi wspaniała fryzjerka, ciepła i życzliwa kobieta, która ma tyle energii, że może obdzielić nią co najmniej całe Zabrze - Agnieszka Barton-Michel, właścicielka Salonu Fryzjerskiego Fryz-Style, a ostatnio także uczestniczka programów rozrywkowych, m. in. Kanapowczynie i GoogleBox.  Pielęgnacja włosów zimą - czego potrzebują szczególnie? Na rozmowę z panią Agnieszką umówiłam się w prowadzonym przez Nią salonie fryzjerskim, który w północnej części Zabrza zdecydowanie wyznac

Ferie w mieście - jak kreatywnie zagospodarować czas dzieci i młodzieży?

 Zimowe ferie w mieście nie muszą oznaczać nudy i wielogodzinnego przyklejania twarzy do ekranu komputera lub telefonu.  W rozmowie z Basią Dawidenis, niezwykle ciepłą, kreatywną, pełną pasji osobą, twórczynią Odlot Animacje rozmawiam na temat sposobów kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem, niezależnie od pogody. Odlot Animacje - jak to funkcjonuje? Basia z Zabrza jest osobą, która udowadnia, że warto realizować swoje cele i marzenia.  Odlot Animacje  tworzy z pasji wspierania rozwoju kreatywnego dzieci i młodzieży. Podstawą funkcjonowania jej działalności jest skręcanie baloników, z których powstają nie tylko kwiaty i zwierzęta. Autorskie projekty, takie jak balonowa sukienka, Elmo, pająki halloweenowe, łuk z kołczanem zachwycają i można ich rzeczywiście używać.  Basia posiada certyfikat animatora czasu wolnego, animatora urodzinowego, zajmuje się skręcaniem balonów, nauką tworzenia balonowych przedmiotów, wykonywaniem tatuaży brokatowych (i w innych technikach, utrzymujących się ok

Kardiochirurg w szpilkach - rozmowa z niezwykłą kobietą z klasą, dla której nie ma rzeczy niemożliwych

  *Artykuł powstał w połączeniu pracy mojej oraz pani doktor Anny Kwiecień. Dziękuję serdecznie za zaangażowanie i osobisty wkład w jego ostateczne brzmienie i kształt :)  Profesjonalizm i klasa w niezwykłej, skromnej osobie.  Poznajcie estetyczną kardiochirurg w szpilkach, dla której jedna praca to dopiero początek codziennych aktywności.  W medycynie stereotyp, związany z płcią ugruntowany był przez wiele lat. Dziś nie płeć świadczy o możliwości bycia specjalistą w jednej z najbardziej wymagających dziedzin medycyny - w kardiochirurgii.  Obecnie liczy się ciężka praca, profesjonalizm, empatia, a także umiejętność współpracy zarówno z ludźmi jak i nowoczesnymi urządzeniami, wspierającymi pracę lekarzy, często decydujących o naszym zdrowiu i życiu.  Z wyjątkową osobą, specjalistą kardiochirurgiem, piękną, skromną i niezwykle ciepłą kobietą, prawdziwą kobietą z klasą, lekarzem medycyny estetycznej… (myślę, że długo można by jeszcze wymieniać), dr Anną Kwiecień miałam przyjemność porozma