Przedświąteczny czas kojarzy się nam z intensywnymi porządkami, długimi, chłodnymi wieczorami pod kocem, z kubkiem gorącej herbaty i książką, ale nie tylko. Świąteczny szał zakupów dopada nas czy chcemy i lubimy, czy nie znosimy biegania po sklepach :).
Jeśli zamiast zakupów online wybierasz tłumy, korki, promocje, kuszące gratisami przy zakupie powyżej dwóch sztuk ;) i ryzyko stłuczki na zatłoczonym parkingu, poniżej dowiesz się jak nie dać się okraść przed Świętami.
Przedświąteczne zamieszanie szczególnie widoczne jest w galeriach handlowych i na bożonarodzeniowych jarmarkach miejskich, gdzie w tłumie ludzi łatwo o nieuwagę, brak skupienia, roztargnienie. W rozmowie z aspirantem Adamem Strzodką z Wydziału Prewencji oraz oficerem prasowym Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu, Sebastianem Bijokiem zajęliśmy się tematem bezpieczeństwa podczas przedświątecznych zakupów.
Gdzie nie trzymać portfela podczas zakupów?
Jak podkreśla aspirant Adam Strzodka: "Okres przedświąteczny to taki czas, kiedy ludzie gonią, często na ostatnią chwilę za prezentami, zakupami, nosząc przy sobie gotówkę i środek płatniczy, jakim jest obecnie telefon. Są osoby, które przechowują portfel i telefon w tylnej kieszeni spodni." Aspirant tłumaczy jednocześnie, że nie jest to właściwe miejsce z uwagi na łatwy dostęp osoby postronnej. Co więcej, z tylnej kieszeni spodni przedmiot łatwo może nam się wysunąć, co czyni dla złodzieja wyjątkowo łatwą okazję.
W przypadku kobiet często zdarza się, że portfel i telefon wrzucamy do torebki, w której nie dosuwamy suwaka lub do bocznej kieszeni plecaka, który mamy założony na plecy i zupełnie nie mamy kontroli nad dostępem do niego osób postronnych (zwłaszcza w tłumie).
Oficer prasowy Sebastian Bijok twierdzi, że niestety "nie ma dobrego miejsca na przechowywanie gotówki. Dobry złodziej, który potrafi wyjąć portfel czy telefon z każdego miejsca. Plecak czy torebkę może rozciąć, a my tego nawet nie poczujemy [...] nie powinniśmy stwarzać okazji złodziejowi. Gdy wkładamy portfel lub telefon do saszetki lub torebki i przypadkiem, w roztargnieniu gdzieś ją zostawiamy i orientujemy się po kilkunastu minutach może być za późno, by odzyskać własność."
Gdzie trzymać portfel podczas wizyty w galerii handlowej lub na świątecznym jarmarku?
Wybierając się, zwłaszcza przed Świętami do galerii handlowej lub na jarmark nie należy zabierać ze sobą sporej ilości gotówki, portfela, zawierającego wszystkie dokumenty oraz narzędzia płatnicze. Za radą Sebastiana Bijoka z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu nośmy gotówkę, telefon czy też kartę płatniczą w wewnętrznej kieszeni odzieży tak, by zminimalizować dostęp osób trzecich.
Nie eksponujmy jednocześnie sporej ilości gotówki, by nie zwracać w ten sposób uwagi potencjalnego złodzieja. Policjant podkreśla, że możemy zakupić akcesoria takie jak plecaki przeciwkradzieżowe, których nie da się rozciąć, smycze do portfela itp akcesoria.
Jakie zachowanie osób trzecich powinny wzbudzić naszą czujność?
Adam Strzodka z Wydziału Prewencji KM Policji w Zabrzu zauważa, że "w tłumie bardzo ciężko jest zauważyć, że ktoś nas obserwuje. Zwróćmy uwagę na otoczenie, czy ktoś się nie kręci obok, nie próbuje się za pomocą ubrania zamaskować." Bardzo ważne jest według aspiranta, by zdać sobie sprawę z tego, że każdy może paść ofiarą kradzieży.
Jeśli uważasz, że Ciebie to nie dotyczy, nie może Cię to spotkać musisz zyskać świadomość, że Ty też możesz stać się ofiarą kradzieży czy rozboju. Z tego względu warto minimalizować ryzyko, nosić przy sobie akcesoria, mogące pomóc w samoobronie, unikać bezpośrednich zagrożeń. "W tłumie trzymamy rzeczy blisko siebie. Torebki, nerki, saszetki podtrzymujemy przy sobie, by kontrolować to, co mamy przy sobie." - przypomina Policjant.
Jak podkreśla oficer Bijok warto zwrócić uwagę na to, w jakich przestrzeniach i w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do kradzieży na terenie centrów handlowych. Z uwagi na systemy monitoringu i specyfikę układów przestrzennych najczęściej do kradzieży dochodzi w obrębie wejścia do budynku oraz na parkingu. Warto zatem zwrócić uwagę na zaczepiających nas przed samochodem oraz kierowców, którzy mogą celowo sprowokować kolizję.
Ochrona RFID w portfelu - czy ochroni Cię przed skimmerem?
Użycie telefonu jako terminala płatniczego, przybliżonego do Twojego portfela i ściągnięcie z Twojego rachunku niewielkiej kwoty, niewymagającej podania pinu to działanie skimmerów czyli jeden ze sposobów na kradzież. Skorzystaj z porady aspiranta Adama Strzodki, by chronić swój telefon przed dostępem niepowołanych osób: "Warto zadbać o taką ochronę jak biometria, blokada ekranu, dzięki czemu dopiero gdy go odblokujemy umożliwi nam dokonanie płatności". Co do ochrony RFID warto sprawdzić skuteczność działania gdyż na rynku są różne produkty, często o niesprawdzonym działaniu.
Kilka rad, jak uniknąć okradzenia podczas robienia zakupów
- Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki
- Zachowaj skupienie
- Unikaj tłumu
- Zwróć uwagę na osoby, które mogą maskować się za pomocą ubioru
- Torebkę, saszetkę, plecak trzymaj blisko siebie
- Kartę, telefon, portfel noś w wewnętrznej kieszeni okrycia.
Dziękuję aspirantowi Adamowi Strzodce oraz oficerowi prasowemu, Sebastianowi Bijokowi z Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu za poświęcony mi czas i udzielenie tak cennych rad :)
Komentarze
Prześlij komentarz