Korzystanie z bankomatu może być rutyną lub czynnością sporadyczną z uwagi na możliwość wygodnych płatności zbliżeniowych czy BLIKiem. Niezależnie od tego, jak często korzystamy z urządzenia, deponującego gotówkę lub pozwalającego wpłacić ją na swój bankowy rachunek warto zachować ostrożność. Utrata gotówki, karty płatniczej lub innego dokumentu, który może wypaść przy okazji korzystania z bankomatu mogą okazać się nieprzyjemne w skutkach, jednak zdrowie i życie to priorytety, które powinnaś mieć na względzie. Osoba, która może czyhać na okazję rabunku dla kilkudziesięciu złotych jest w stanie zrobić Ci krzywdę. Poniżej znajdziesz kilka rad, sformułowanych z pomocą doświadczonego instruktora zajęć samoobrony i Krav Maga.
Czy przy każdym bankomacie jest tak samo (nie)bezpiecznie?
Zwróć uwagę, że specyfika okolicy, w której mieszkasz, uczysz się i pracujesz jest niezwykle zróżnicowana i podatna na czynniki, kształtujące ją w zależności od pory dnia, pory roku, pogody, natężenia ruchu pieszego i pojazdów. Te wszystkie czynniki, wraz z Twoim nastrojem, poziomem skupienia uwagi, poczuciem własnej wartości mogą wpływać na to, czy Twoja wizyta przy bankomacie będzie bezpieczna. Podchodząc do bankomatu musisz przede wszystkim skupić się na konkretnej czynności: wpłacie lub wypłacie gotówki. Bądź zatem czujna, obserwuj otoczenie i zwracaj uwagę na szczegóły, które mogą wydawać Ci się nietypowe. Kobieca zdolność podzielnej uwagi przyda się przy innych zajęciach.
Mateusz Dudek, założyciel i instruktor
https://kravmagaunity.pl/ w Zabrzu podkreśla, że
bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od nas samych, od naszej czujności, opanowania i umiejętności reagowania w nietypowych sytuacjach.
"Przede wszystkim ważna jest znajomość otoczenia, fajnie jest rozglądać się w prawo, lewo, nie stać ze wzrokiem, wlepionym w ekran. "
Wypłacasz większą gotówkę? Zabierz ze sobą kogoś zaufanego
Planujesz wizytę w bankomacie i chcesz podjąć większą ilość gotówki? Poproś o pomoc i towarzystwo zaufanej osoby. Jeśli ktoś będzie Ci towarzyszył z pewnością poczujesz się pewniej i zniechęcisz potencjalnego agresora do ataku.
Kiedy najlepiej korzystać z bankomatu?
Planuj wizytę w bankomacie w godzinach południowych, wtedy gdy w okolicy jest jasno i znajduje się sporo postronnych osób. Unikaj korzystania z bankomatu w późnych godzinach wieczornych, w nocy oraz wtedy, gdy w okolicy nie znajdują się osoby postronne. Dobrze jest wybierać bankomaty, umieszczone w przedsionkach i holach sklepów.
Co może zminimalizować ryzyko kradzieży przy bankomacie?
Według instruktora samoobrony i Krav Maga na co dzień masz coś wspólnego ze sportem, masz większą szansę na ucieczkę z miejsca zagrożenia.
"Lepiej jest wybierać bankomaty zewnętrzne, w takich miejscach łatwiej jest uciec w sytuacji zagrożenia. Miejsce zamknięte jest z kolei bezpieczniejsze z tego względu, że najczęściej są w nim zamontowane kamery monitoringu. Osoba, chcąca dokonać kradzieży zastanowi się, czy warto podejmować ryzyko podjęcia ataku, skoro jest od razu nagrywana. Oceniaj sytuację wokół i nie pozwalaj, by osoba, stojąca za Tobą stała zbyt blisko, najlepiej ustaw się bokiem. Mów wprost, jeśli czujesz się niekomfortowo i zaapeluj, by osoba się odsunęła. Daj do zrozumienia tej osobie, że zaburza Twoją przestrzeń osobistą."
Instruktor podkreśla: "Mając osobę w odległości 4-5 metrów mogę zrobić znacznie więcej niż wtedy, gdy agresor znajduje się blisko. Wtedy działa percepcja tego, co on trzyma w dłoni, mamy więcej czasu na reakcję".
Potencjalny agresor przy bankomacie - na co zwrócić uwagę?
Jeśli niepokoi Cię konkretna osoba, jej wygląd i zachowanie najlepiej oddal się i skorzystaj z innego bankomatu. Potencjalny złodziej może chować dłonie w kieszeniach, abyś nie zauważyła, co w nich trzyma. Może mieć na sobie czapkę lub kaptur i unikać miejsc, monitorowanych przez kamerę. Może zachowywać się nerwowo, chaotycznie.
Jak się zachować w sytuacji napaści przy bankomacie?
W sytuacji ataku przede wszystkim chroń swoje zdrowie i życie. Jeśli widzisz, że nie masz szans na obronę, oddaj pieniądze, oddal się i powiadom najbliższą jednostkę Policji. Kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na wiele form przemocy i jeżeli nie czujesz się na siłach, nie trenujesz, nie jesteś wysportowana lepiej stracić gotówkę niż zdrowie lub życie.
"Celem agresora jest łatwy zarobek. W związku z tym on nie chce, byś o to walczyła. Agresor będzie więc wybierał osoby, potencjalnie łatwe do zaatakowania, które nie wyglądają na mogące się obronić. Zarówno przy bankomacie jak i na co dzień bądź pewna siebie, uśmiechnięta, otwarta na świat, wtedy minimalizujesz ryzyko."
Podsumowując:
- Korzystaj z bankomatu w godzinach okołopołudniowych
- Unikaj miejsc odludnych
- Staraj się nie wybierać się do bankomatu późnym wieczorem, w nocy
- Chcesz wypłacić większą ilość gotówki? Idź do bankomatu w towarzystwie zaufanej osoby
- Bądź pewna siebie (jeśli nie jesteś, staraj się sprawiać takie wrażenie)
- Bądź czujna, uważna, oceniaj sytuację wokół
- Skup się na korzystaniu z bankomatu (w tej sytuacji kobieca podzielność uwagi może nie zadziałać prawidłowo)
- Trenuj, bądź wysportowana, wtedy zyskasz pewność siebie i większą szansę na obronę lub ucieczkę!
Komentarze
Prześlij komentarz