Przejdź do głównej zawartości

Umowa najmu nieruchomości mieszkalnej - poradnik dla właściciela i wynajmującego

Według danych Eurosatu z października 2023 r. zaledwie 13% Polaków wynajmowało mieszkanie w roku 2022. Dla porównania, średnia w UE to 31%, a niekwestionowanym liderem wśród wynajmujących są Szwajcarzy, wśród których blisko 58% obywateli wybrało wynajem. W czołówce znajdziemy Niemców (ponad 53%), Austriaków (niespełna 49%) i Duńczyków (ok. 40% społeczeństwa). W związku z inflacją i wieloma czynnikami społeczno-politycznymi coraz rzadziej kupujemy nieruchomości, skłaniając się ku wynajmowi. Umowa najmu jest dokumentem, który powinien mieć formę pisemną. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę jako właściciel nieruchomości, przeznaczonej na wynajem oraz co jest ważne z perspektywy wynajmującego. 



Umowa najmu mieszkania - co musi zawierać?

Zawierana w formie pisemnej umowa najmu nieruchomości mieszkalnej (domu, mieszkania, pokoju) powinna zawierać:
  • dane osobowe właściciela nieruchomości,
  • dane osobowe wynajmującego,
  • szczegółowe dane, dotyczące przedmiotu najmu (lokalizacja, powierzchnia, ilość i rodzaj pomieszczeń, ewentualne przestrzenie przynależne dodatkowo),
  • szczegółowe warunki wynajmu nieruchomości,
  • czas obowiązywania umowy,
  • dane, dotycząca opłat stałych, dodatkowych, kaucji zabezpieczającej,
  • podpis właściciela nieruchomości oraz wynajmującego.


Forma umowy - co jest ważne, co warto ująć?

Umowa najmu nieruchomości, zawarta w formie pisemnej ma moc prawną, a wszelkie informacje i warunki najmu, w niej ujęte powinny mieć przejrzyste i jasne dla obydwu stron umowy brzmienie. Warto zadbać, by dokument podzielony został na działy, a w nim poszczególne elementy ująć w punkty. Dzięki temu  informacje, zawarte w dokumencie zyskują chronologiczny porządek i łatwo znaleźć interesujące nas fragmenty. Poza danymi, dotyczącymi właściciela, najmującego, czasu obowiązywania umowy oraz określenia położenia i specyfiki nieruchomości, a także warunków najmu w umowie warto określić sposób postępowania w sytuacjach nietypowych. Umowa może określać procedurę usuwania usterek (co najczęściej jest obowiązkiem właściciela), jak również obowiązki najemcy i ewentualne konsekwencje, wynikające z ich nieprzestrzegania. 

Szczegółowe warunki umowy - czemu warto poświęcić uwagę?

Zawarcie w umowie najmu szczegółów, dotyczących obowiązywania umowy pozwala właścicielowi oraz najmującemu zachować poczucie bezpieczeństwa, związane z dokładnym określeniem praw i obowiązków, wynikających z postanowień dokumentu. 




Jako właściciel koniecznie zwróć uwagę na kwestie, związane z terminowością opłat za wynajem. Jasno określ wysokość kaucji zabezpieczającej, której nie powinno się rozbijać na raty. Dopilnuj, by została wpłacona z chwilą podpisania umowy najmu. Określ jakie są zasady wynajmu, dotyczące kwestii segregowania odpadów, ciszy nocnej, stosowania wyrobów tytoniowych, zamieszkiwania zwierząt oraz zakres możliwych zmian w wystroju wnętrz, których może dokonać najemca. Dokładnie sprecyzuj częstotliwość i warunki sprawdzania stanu technicznego lokalu w trakcie obowiązywania umowy najmu

Jako wynajmujący zwróć uwagę na odpowiedzialność za ewentualne szkody, podmiot, obowiązany do usuwania usterek, wynikających z codziennej eksploatacji mieszkania, kwestie kosztów, powstałych w wyniku umyślnych nadużyć oraz wysokość opłat dodatkowych (jeśli są). Dowiedz się, jaka jest szczegółowa kwota odstępnego dla właściciela oraz czynszu oraz co zawiera ta opłata. Zwróć uwagę na stan lokalu i wyposażenia. Domagaj się szczegółowego określenia obowiązków właściciela nieruchomości. 



Opłaty za wynajem - to koniecznie musi zawierać umowa

Umowa najmu musi zawierać wysokość comiesięcznej opłaty za użytkowanie lokalu mieszkalnego, termin jej dokonywania oraz numer rachunku bankowego, na który opłata będzie uiszczana. Warto, by dokument szczegółowo określał też wysokość pobieranej przez właściciela jednorazowo kaucji zabezpieczającej, termin oraz sposób jej przekazania (gotówka czy rachunek bankowy). 
*Zwróć uwagę na kwestię kaucji w przypadku rozwiązania umowy przed upływem terminu obowiązywania. Warto określić, czy w przypadku rozwiązania umowy z inicjatywy wynajmującego przed upływem terminu jej obowiązywania kaucja powinna zostać zwrócona. 
Jeżeli opłaty za media będą wnoszone przez wynajmującego bezpośrednio na rachunki bankowe dostawców po podpisaniu stosownych umów, należy określić to w umowie najmu. W przypadku, gdy wynajmujący zobowiązany jest do regularnego podawania stanu liczników, umowa powinna zawierać sposób i termin podawania odczytów.

Czy umowę najmu mieszkania należy zawrzeć u notariusza?

Umowa najmu nieruchomości mieszkalnej nie musi zostać zawarta u notariusza. Dokument, zawierający niezbędne dane, podpisany przez obydwie strony umowy ma moc prawną. Umowa powinna zawierać informację, dotyczącą odwołania do przepisów Kodeksu Cywilnego w przypadku, gdy dokument nie reguluje szczegółowo jakiejś kwestii. Umowa najmu w formie aktu notarialnego obowiązkowa jest przy najmie okazjonalnym. 



Najem okazjonalny - co musisz wiedzieć?

Najem okazjonalny jest formą wynajmu, która zakłada bardziej szczegółowo kwestie, związane z ochroną właściciela nieruchomości w przypadku niedopełnienia warunków umowy przez wynajmującego. Umowa najmu okazjonalnego powinna zostać zawarta u notariusza, na czas określony, nieprzekraczający dziesięciu lat. Powinna szczegółowo określać miejsce, do którego wynajmujący wyprowadzi się w przypadku zaniechania terminowych płatności, z potwierdzeniem właściciela wskazanej nieruchomości. Wynajem okazjonalny wymaga zgłoszenia w terminie 14 dni od podpisania umowy do Urzędu Skarbowego. 

Protokół zdawczo-odbiorczy, klucze, umowy z dostawcami mediów

Załącznikiem do umowy najmu nieruchomości powinien być protokół zdawczo odbiorczy, który szczegółowo, w punktach określa stan wyposażenia przedmiotu najmu z podziałem na pomieszczenia oraz aktualne stany liczników mediów, jeżeli są założone i przynależne. Aneksem powinno być również pisemne potwierdzenie odbioru kluczy do mieszkania z zaznaczeniem ilości przekazanych kompletów. Konieczne jest określenie podmiotu, zawierającego umowy z dostawcami mediów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jesień, zima, Święta, Sylwester - jak dbać o włosy, jakie trendy w stylizacji?

 Jesień i zima to dla włosów bardzo trudny czas. Osłabione letnim słońcem muszą zmierzyć się z przesuszonym, ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach, znaczną wilgotnością i niską temperaturą na zewnątrz, nakryciami głowy, a także wieloma okazjami do efektownej stylizacji, która może je osłabić. Przed nami Święta, Sylwester, karnawał - sprawdź jak zadbać o włosy, by były w dobrej kondycji i dowiedz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne, kolory i uczesania są trendy w sezonie jesień/zima 2023/24! Cennych informacji udzieliła mi wspaniała fryzjerka, ciepła i życzliwa kobieta, która ma tyle energii, że może obdzielić nią co najmniej całe Zabrze - Agnieszka Barton-Michel, właścicielka Salonu Fryzjerskiego Fryz-Style, a ostatnio także uczestniczka programów rozrywkowych, m. in. Kanapowczynie i GoogleBox.  Pielęgnacja włosów zimą - czego potrzebują szczególnie? Na rozmowę z panią Agnieszką umówiłam się w prowadzonym przez Nią salonie fryzjerskim, który w północnej części Zabrza zdecydowanie wyznac

Ferie w mieście - jak kreatywnie zagospodarować czas dzieci i młodzieży?

 Zimowe ferie w mieście nie muszą oznaczać nudy i wielogodzinnego przyklejania twarzy do ekranu komputera lub telefonu.  W rozmowie z Basią Dawidenis, niezwykle ciepłą, kreatywną, pełną pasji osobą, twórczynią Odlot Animacje rozmawiam na temat sposobów kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem, niezależnie od pogody. Odlot Animacje - jak to funkcjonuje? Basia z Zabrza jest osobą, która udowadnia, że warto realizować swoje cele i marzenia.  Odlot Animacje  tworzy z pasji wspierania rozwoju kreatywnego dzieci i młodzieży. Podstawą funkcjonowania jej działalności jest skręcanie baloników, z których powstają nie tylko kwiaty i zwierzęta. Autorskie projekty, takie jak balonowa sukienka, Elmo, pająki halloweenowe, łuk z kołczanem zachwycają i można ich rzeczywiście używać.  Basia posiada certyfikat animatora czasu wolnego, animatora urodzinowego, zajmuje się skręcaniem balonów, nauką tworzenia balonowych przedmiotów, wykonywaniem tatuaży brokatowych (i w innych technikach, utrzymujących się ok

Kardiochirurg w szpilkach - rozmowa z niezwykłą kobietą z klasą, dla której nie ma rzeczy niemożliwych

  *Artykuł powstał w połączeniu pracy mojej oraz pani doktor Anny Kwiecień. Dziękuję serdecznie za zaangażowanie i osobisty wkład w jego ostateczne brzmienie i kształt :)  Profesjonalizm i klasa w niezwykłej, skromnej osobie.  Poznajcie estetyczną kardiochirurg w szpilkach, dla której jedna praca to dopiero początek codziennych aktywności.  W medycynie stereotyp, związany z płcią ugruntowany był przez wiele lat. Dziś nie płeć świadczy o możliwości bycia specjalistą w jednej z najbardziej wymagających dziedzin medycyny - w kardiochirurgii.  Obecnie liczy się ciężka praca, profesjonalizm, empatia, a także umiejętność współpracy zarówno z ludźmi jak i nowoczesnymi urządzeniami, wspierającymi pracę lekarzy, często decydujących o naszym zdrowiu i życiu.  Z wyjątkową osobą, specjalistą kardiochirurgiem, piękną, skromną i niezwykle ciepłą kobietą, prawdziwą kobietą z klasą, lekarzem medycyny estetycznej… (myślę, że długo można by jeszcze wymieniać), dr Anną Kwiecień miałam przyjemność porozma